Estetik Vajina Ameliyatları

Güzellik insanının arzusudur. Her insan hele ki kadınlar her yönden kendini güzel hissetmek ister. Bu nedenle kadın kendini, bedenini tanımalıdır, güzelliği bütün olarak algılamalıdır.

Dünya’da son zamanlarda giderek yaygınlaşan ve popüler hale gelen bu ameliyatlar genital bölgesindeki görünümden mutlu olmayan her kadına yapılabilmektedir. Kadınlardaki cinsel problemler/sorunlar bir kısmı psikolojik olmakla beraber fonksiyonel ve estetik kaygılarda cinselliği etkiler.

Genital bölgedeki bir sorun bireyin kendinde ve/veya cinsel partnerinde (cinsel eş)  cinsel fonksiyon bozukluğuna (cinsel sorunlara) yol açabilmektedir. Sonuçta cinsellik iki kişi tarafından yaşanılan bir işlevdir. Bu tür ameliyatları olmak isteyen bireylerin cinsel öykülerinin ayrıntılı bir şekilde alınması gereklidir. Örnek verecek olursak; vajinası genişlemiş bir bayan cinsel eşine koitus (vajen-penis birlikteliği) sırasında daha az zevk verecek ve cinsel eşinin aldığı hazda azalmaya yol açacaktır. Kadın vajinasında penisin dolgunluğunu ve erkekte penisinde basınç hissini ister(kozmetik penis ameliyatları/prosedürleri). Bu zamanla kadında özgüven kaybına neden olabilir. Hem kadın da hem de erkekte cinsel sorunlara yol açabilir. Mesela; labia dediğimiz vajinanın iç dudağının büyük olması vajina girişini kapatabilir ve penisin vajinaya girmesini zorlaştırabilir. Bu örnekleri veriyorum çünkü bu tür ameliyatların sadece estetik amaçlı değil fonksiyonel bir sıkıntıyı ve dolayısıyla oluşan cinsel sorunu çözümlemek için de yapılabildiği bilinmelidir.

Sistosel(mesane sarkması) ve rektosel(rektumda sarkma) daha mekanik bir rahatsızlık olmasına rağmen genital estetik ameliyatlarıyla kombine edilebilmesi nedeniyle bu konu içerisinde yer verdim.

Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir?

Vajinoplasti (vajina daraltma)
Labioplasty (iç dudak estetiği)
Labia majöre filling (dıs dudak estetiği/dolgusu)
Genital Bölge Beyazlatma (lazerle genital bleaching)
Lazerle vajina daraltma, sıkılaştırma (lazerle vajinal rejuvenation)
Lazerle idrar kaçırma tedavisi
G noktası Büyütme (g-point shot)
Klitoris Estetiği (klitoral hudoplasty)
Sistosel ve Rektosel Onarımı

VAJİNOPLASTİ

Vajina yaklaşık 8-9 cm uzunluğunda, kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği, esneyebilen, kas dokusundan oluşan içeri doğru bir kanaldır. Yaş, vajina dokusunun doğuştan gevşek olması, doğumlar, jinekolojik müdahaleler, sık cinsel ilişki hikayesi gibi nedenler sonucu vajina çevresindeki kaslar gevşer, sıkılığı ve darlığı zamanla azalabilir. Bazı kadınlarda hiç doğum yapmamasına ve genç olmasına rağmen yapısal olarak vajina normalden geniş olabilmektedir. Genişlemiş bir vajina penisi tam olarak sıkıca kavrayamaz ve hissedemez. Cinsel partnerinin penisindeki basınç hissi azalır. Bu ileride kadında anorgazmi dediğimiz orgazm olamama sorunlarına kadar ilerleyebilir.

Sonuç olarak kadında ve erkekte koitus (vajen-penis birlikteliği) sırasında alınan zevk azalır. Bu sorun giderek büyüyerek eşler(cinsel çift) arasında ciddi problemlere yol açabilir.. Cerrahi olarak vajina daraltılması yani vajinoplasti operasyonu sonrası oldukça güzel sonuçlar elde edilmektedir. Ameliyat yaklaşık 30-40 dakika sürmektedir. Genel, spinal veya lokal destekli sedasyon anestezisi ile uygulanabilmektedir. Vajinanın genişletilmiş kısımları çıkarılır,alttaki kas dokusu tamir edilir,kesik olan kenarlar estetik biçimde onarılır. Ameliyat sonrasında yaklaşık bir aylık cinsel perhiz verilir.

LABİOPLASTİ

Labia minör yani iç dudaklar, büyük dudakların arasından vajinanın üst kısmındaki klitoris(cinsel haz bölgesi) seviyesinden başlayarak vajina girişini çevreleyerek vajina alt kısmında sonlanan, kıvrım şeklinde, esnek yapılardır. Büyüklüğü herkeste farklılık gösterir. Ergenlik dönemindeki hormonal değişimlerden dolayı bazı kadınlarda normalden büyük olup dışarı doğru taşar. Aşırı sarkık, simetrik veya asimetrik şekilde büyüyebilirler. Bu büyümenin nedeni genellikle yapısal olmakla beraber sonradan da gelişebilir. Büyümüş olan bu iç dudaklar vajina ve üretra dediğimiz idrar kanalını kapatabilir.

Bu bölgede nemli bir ortam oluşturarak hem vajinada hem de idrar yollarında enfeksiyonlara neden olabilir. Ayrıca büyümüş iç dudakların terlemesine bağlı kötü koku oluşmasına, hijyenik sorunlara ve iç çamaşıra temasa bağlı kuruluk,tahriş ve yara oluşması gibi problemlere de yol açabilir.

Büyümüş iç dudaklar koitus esnasında penisin vajinaya girmesini zorlaştırabilir.
Tüm bu sorunları topladığımızda yani genital bölgesini estetik bulmayan, hijyenik sıkıntılar yaşayan, cinsel ilişki sırasında problemleri olan kadında kendine olan güvende azalma veya cinsel isteksizlik, orgazm olamama veya orgazm güçlüğü gibi cinsel sorunlar(cinsel işlev bozukluğu) gelişebilir. Bu sorunlardan cinsel partner (cinsel eş) de ilerleyen dönemde etkilenecektir.
Bu durum basit bir cerrahi estetik işlem ile düzeltilmektedir. Büyümüş, sarkık, uzun, asimetrik, rengi koyulaşmış olan iç dudaklar yeniden normal görünüme getirilmiş olur. İç dudaklara yapılan bu cerrahi düzeltme operasyonuna labioplasti denilmektedir. Yaklaşık yarım saat süren bu operasyon diğer genital estetik prosedürlerle kombine edilerek uygulanabilir. Operasyonda genital bölge bir bütün olarak değerlendirilip göze hoş gelmeyen kıvrıntılar ve deri katlantıları da düzeltilmelidir. Sadece labioplasti olacak ise hasta lokal anestezi yeterli olabilmektedir. Hasta konforu açısından hafif bir anestezi yani sedasyon anestezisi yapılabilinir.
Bu estetik operasyon için ergenlik dönemini geçmiş olmak yeterlidir.
Kızlık zarıyla hiçbir ilişkisi olmadığı için bakirelere de bu operasyon yapılabilinir. Ameiliyat sonrası cinsel hayat için yaklaşık 3-4 hafta beklenmelidir

LABİA MAJÖRE FİLLİNG (DIŞ DUDAK DOLGUSU/ESTETİĞİ)

Labia majör yani dış dudaklar, iç dudakların dışında yer alan, mons pubis (klitorisin üstündeki tüylü bölge) ‘ten başlayıp, vajinanın yanlarında aşağı doğru inen hafif kabarık normal deri ile örtülü oluşumlardır. Genellikle kadınlar dış dudakların dolgun olmasını isterler. Dış dudak dolgusunda otolog yağ naklini tercih etmekteyim. Yani kişinin kendisinden elde edilen yağları kullanmaktayım. Genellikle bireyin durumuna göre karın veya medial uyluk dediğimiz bacağın iç kısmındaki yağlar kullanılır. Takiben elde edilen yağ doku santrüfüj edilerek saflaştırılır(pure fat tissue). Bu saflaştırılmış yağ doku da dış dudaklara verilerek dış dudaklarda dolgun bir görünüm elde edinilir. (lipofilling). Verilen bu yağ dokunun ortalama % 30-40 ı altı ay içinde kaybedileceği için operasyonda daha fazla yağ doku dolgusu yapılabilir.

Kilolu bayanlarda ve yapısal olarak dış dudaklarda büyüklük, sarkıklık, aşırı şişkinlik, asimetri, deri katlantıları gibi anormallikler de olabilmektedir. Bu durumlarda dış dudakların küçültülmesi gibi estetik bazı prosedürler kullanılabilir.

GENİTAL BÖLGE BEYAZLATMA (Genital Bleaching,renk açma)

Dış genital bölge vulva olarak isimlendirilir. Genital bölge renk açma/beyazlatmaya ‘’labial whitening’’, ‘’vulvar whitening’’ de denmektedir.
Özellikle östrojen ve güneş ışınlarının etkisi ile vulva’da kararma, esmerleşme ve koyulaşma olabilir. Östrojen hormonu güneş ışığı etkisiyle beraber dış genital alanda renk pigmenti salgılayan hücreleri(melanosit) harekete geçirmekte ve renk koyulaşması oluşmaktadır. Güneşteki UV ışınının bu bölgeye geçmesi için bu bölgenin kapalı veya tüysüz olması gerekmez. Bunlar haricinde; ilerleyen yaş, kullanılan hormonlar ve bu bölgeye sürülen kremler, geçirilmiş jinekolojik ameliyatlar, polikistik over sendromu, genetik olarak yatkınlık dış genital bölgenin koyulaşma nedenleri arasında sayılabilir.
Bu koyulaşma kadının cinsel hayatında özgüven kaybına, ilerleyen zamanlarda ise cinsel sorunlara yol açabilir. Bu koyulaşmanın fiziksel olarak kişiye zararı yoktur.
Genital bölge estetiğinde genellikle fraksiyonel karbondioksit (CO2) ve fraksiyonel erbium yag lazer kullanılmaktadır.

İşlem nasıl yapılır?

Lazer ile renk açma işlemi yaklaşık 15-20 dakika sürer. Genital bölgede koyulaşan alanlar belirlenir, lazerin ayarı yapılır. İşlem öncesi lokal anestezik kremler kullanılır. Hasta konforu açısından hafif sedasyon anestezisi verilebilir. İşlem sırasında lazer ışığı sayesinde cildin dermis tabakasında yer alan ve koyulaşmaya neden olan melanin pigmenti üreten melanosit hücreleri tahrip edilmektedir.Bu sayede genital beyazlatma sağlanır. Kullanılan lazer 3-4 mm kadar derinliğinde bölgeyi etkilemektedir. Kullanılan lazer sonrası bu bölge yavaş yavaş soyulmaya başlar, dökülür ve alttan yeni daha canlı deri çıkar. İşlem yapıldıktan sonra birey hemen normal sosyal hayatını dönebilir ve bu işlemin etkinliğini yaklaşık 3-4 hafta sonra görmeye başlar.  Nadirde olsa su toplanması görülebilir.3-4  gün sonra cinsel ilişkiye girilebilinir. Kişinin cildindeki koyuluk derecesine ve yaygınlığına göre işlem birkaç defa tekrarlanabilmektedir.

LAZERLE VAJİNA DARALTMA ,SIKILAŞTIRMA (lazerle vajinal rejuvenation) 

Lazerle vajina daraltma işleminde, sıkılığını ve esnekliğini kaybetmiş vajinanın destek dokusu yeniden canlandırılır. Cerrahi bir işlem olmadığından dolayı hasta açısından riskleri son derece az, acısı ve ağrısı olmayan ileri teknolojik işlemdir.  En önemli amaç,  kadında cinsel uyarı,  cinsel haz ve orgazmı artırmaktır. Vajinada sıkılaşma olacağında cinsel partnerde de mekanik etkiyle cinsel haz artacaktır. Sonuçta kadının özgüveni artacak, kendini daha iyi hissederek daha kaliteli bir cinsel hayata kavuşacaktır. Bunun haricinde; vajinadaki gevşeklik nedeniyle hafif düzeyde idrar kaçırma şikayeti olanlara, sık vajina enfeksiyonu geçirenlere, vajinal ıslanma sorunu yaşayanlara yapılabilmektedir..

İşlem anestezisiz veya hafif bir sedasyon ile yapılabilir. Ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Vajina içerisine konan lazer ışığı sayesinde bu bölgenin kan akımı artırılır, kollejen dokusu(destek doku) uyarılarak sentezi artırılır. Bu işlemden sonra kegel egzersizi ve/veya plates önermekteyim. Bu egzersizler pelvik bölgeye(pelvik taban kasları) ve genital bölgeye olan kan akımını artırarak buradaki kaslarda kuvvetlenme yapacaktır. Hem de bu egzersizler sayesinde kadın kendi genital bölgesini anatomik ve fonksiyonel açıdan daha iyi tanıyıp, hissedecektir.

Bunun haricinde lazer ile sadece vajina içi değil dış genital bölgeyi(vulva) de sıkılaştırmak mümkündür. Dış dudakların sarkık olması, dış genital bölgenin gevşekliği veya kırışıklıklar var ise lazer ile dış genital bölge sıkılaştırılması denenebilir. Zayıflamış dış genital (vulva) bölgede tekrar dolgun bir görünüm amaçlanır. Zayıflığın derecesine göre bir veya birkaç seans lazer ile sıkılaştırma yapılabilir

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma (üriner inkontinans) stres tipi, urge tipi ve her ikisinin beraber görüldüğü miks tip olarak sınıflandırılabilir(kadın ürolojisi). Urge tipi idrar kaçırma sinirseldir ve hastada acil işeme hissi, tuvalete yetişememe gibi şikayetler vardı. Stres tipi idrar kaçırma ıkınma, öksürme, hapşırma  gibi karın içi basınç artışına neden olan aktiviteler ile görülür. Hafif düzeyde stres idrar kaçırması olan hastalarda birkaç seans lazer uygulanabilir. Vajina ile mesane arasındaki destek doku uyarılır,  kollejen sentezi artırılarak bu bölgenin kuvvetlenmesi amaçlanır. Yaklaşık 20 dakikalık bir işlemden sonra hasta işine, sosyal hayatını hemen dönebilmektedir. Genellikle hafif düzeyde stres inkontinansı olan hastalarda oldukça faydalıdır. Bunun haricinde  ilerlemiş stres inkontinansı olup cerrahi işlemden korkan veya cerrahiyi kabul etmeyen hastalara lazer yapılabilmektedir. Ayda bir seans olmak şartıyla idrar kaçırmanın derecesine göre 2-3 seans yapılabilmektedir.

G NOKTASI BÜYÜTME  (g-point shot)

G noktası vajina içinde. üst duvarda, idrar kanalının hemen altında yer alan dokunmakla belirgin hale gelen erojen bir bölgedir.G noktası her kadında farklı lokalizasyonlarda olabilir. Cinsel haz ve orgazmda klitoris ile beraber en önemli yapıdır. G noktası vajina içinde yer aldığından vajinal orgazmı sağlayan ana yapıdır.

Zamanla östrojen hormonu uyarısı ile ve yapısal olarak vajina tavanı (g-point) kalınlaşır. Bu işlemde orgazm sıkıntısı yaşayan kadınlarda bu noktaya özel dolgu maddeleri yapıp; bu bölgenin duyarlılığı ve belirginliği artırılması amaçlanır. Dolgu maddesi olarak en sık hyalüronik asit kullanılır. Bunun haricinde bazı cerrahlar yağ veya platelet rich plazma enjeksiyonu kullanmaktadır. İşlem oldukça basit olup lokal anestezi altında birkaç dakika sürmektedir. İşlemden sonra aynı gün yaklaşık 5-6 saat sonra cinsel ilişkiye girilmesinde sakınca yoktur.

KLİTORİS ESTETİĞİ (klitoral hudoplasti)

Klitoris mons pubis denen tüylerle kaplı üçgenin altında yer alan bir organdır. Erkekteki penisin karşılığı kadında klitoristir. Kadında cinsel tatminin en yoğun yaşandığı yerdir. Klitoral hudoplasti yani klitoris düzeltme operasyonunda, klitoris üzerindeki cilt katlantılarının alınması ,kırışıkların düzeltilmesi ve sonuç olarak daha estetik bir görünüm elde edilmesi amaçlanır.Yapısal, hormonal veya çok fazla cinsel aktivite nedeniyle klitoris normalden büyük ve deforme görünümde olabilir. Yaklaşık 20 dakikalık bir ameliyat ile klitoris doğal görünümüne kavuşturulur. Genellikle labioplasti olmak üzere diğer genital bölge estetik ameliyatlarıyla kombine olarak yapılmaktadır. Yalnız labioplasti olan kadınlarda ilerleyen dönemlerde klitoriste sarkık ve düzensiz görünüm olmaktadır. Bir bütün olarak değerlendirilip iç dudak estetiği olan neredeyse her kadına klitoris estetiği de eklenmelidir.

GENİTAL BÖLGEYE YAPILAN DİĞER CERRAHİ PROSEDÜRLER

Genital bölgedeki kadında özgüven kaybına neden olan herhangi bir skar, sarkıklık, asimetri, zayıflık cerrahi olarak düzeltilebilmektedir. Burda en sık olarak epizyotomi sonrası oluşan skar onarımı vardır. Vajinal doğumda bebeğin çıkışını kolaylaştırmak ve kontrolsüz yırtıkları önlemek için vajina kenarına küçük bir kesi atılır. Buna epizyotomi denir. Bu dokunun düzgün onarılmaması, açılması veya kötü iyileşmesi sonucu vajina sert, şekilsiz bir görüntü (skar) oluşabilir. Bunun haricinde dış genital bölgeye olan travma sonucu da skar oluşumu görülebilir. bunlar estetik kaygıdan başka cinsellikte ağrıya da neden olabilir. Lokal anestezi altında bu dokular çıkarılır ve estetik bir biçimde tamir edilir.
Klitorisin üstünde tüylerle kaplı üçgen alana mons pubis denmektedir. Estetik açıdan çok zayıf veya çok şişkin olabilir. Duruma göre liposuctıon veya lipofiing gibi yöntemler kullanılarak bu bölge de daha estetik hale getirilebilir(puboplasti).

SİSTOSEL ve REKTOSEL ONARIMI

Sistosel ve rektosel daha çok yaşlanmayla beraber görülmektedir. Genital estetik ameliyatlarıyla kombine edilebilirliği nedeniyle bu başlık altında bahsedeceğim. Yukarıdaki estetik prosedürlere oranla sistosel ve rektosel daha fonksiyonel bir rahatsızlıktır.

SİSTOSEL (MESANE-İDRAR TORBASI SARKMASI) 

Sistosel mesanenin yani idrar torbasının vajina içerisine doğru sarkmasıdır. Sarkma ileri derecede olursa vajinal açıklıktan gözle görülebilir. Yaşlanma, menopoz, multiple doğum yapmış olmak,  histerektomi(rahim alınması) ameliyatı sistosel için risk faktörleridir. Sistoseli olan kadın sık sık idrara çıkma, idrar kaçırma, idrar yaparken zorlanma, idrar yaptıktan sonra idrar hissi ve tam boşaltamama hissi, nokturi (gece idrara çıkma), cinsel ilişki sırasında ağrı tarif eder. Bazen vajina içerisinde bir dolgunluk, basınç hissi olduğunu, bir şey sarktığını söylerler. Sistosel tanısı fizik muayene ile konulur (genital bölge muayenesi). Buna ek olarak ultrason ve üroflow, PVR (postvoiding rezidü ölçümü) testleri tanıya yardımcıdır.Hafif derecede,  hastada ciddi sıkıntı yaratmayan sistosel tedavi gerektirmeyebilir(lazer ile vajina daraltma denenebilir, fayda görebilirler).İlerlemiş ve hastada şikayete neden olan sistoselin tedavisi cerrahidir. Cerrahi tedavide anterior kolporafi (ön onarım) uygulanır. Bu ameliyatta sarkmış olan mesanenin toplanması ve fazla dokunun çıkarılması amaçlanır. Mesanenin toplanması için meş adı verilen sentetik madde de kullanılabilir. Bu hastalarda eğer varsa idrar kaçırma şikayetinin  sistosel onarımından sonra da devam edebileceğinden;  üretra (dış idrar deliği) sarkması,  gevşekliği varsa sling(askı) operasyonları (kadın ürolojisi)da eş zamanlı sistosel onarımına eklenmelidir.

REKTOSEL (MAKAT SARKMASI) 

Rektosel rektumun yani kalın barsağın son kısmının vajina içerisine doğru fıtıklaşmasıdır. İlerlemiş rektosellerde ıkınarak veya ıkınmaksızın rektoselin vajinanın içerisinden dışarı çıktığı görülür. Doğum yapmış olmak, obezite, kabızlık, kronik öksürük, aşırı ıkınmalar gibi pelvik bölgeye ve makata basınç artışı yaparak rektosel oluşumuna neden olurlar. Bunun haricinde yaşlanma ve menopoz sonrası rektosel şikayetlerinde artma olur. Rektoselde barsak hareketleri zorlaşır ve kabızlık görülür. Rektoseli olan hastalarda dışkılamada zorlanma, ıkınma, tam boşaltamama hissi, ani dışkılama hissi, dışkılamadan sonra rahatlayamama ve bunlara bağlı olarakta gaz ve karın şişkinliği şikayetleri vardır.

Aslında sistoselde boşaltılamayan idrarın, rektoselde ise boşaltılamayan dışkının yaptığı irritatif şikayetler söz konusudur. Sistosel mesanenin, rektosel makatın sarkmasıdır. Rektoselde de vajinada dolgunluk hissi vardır. Vajina arka duvarında kitle varlığı hissi ve cinsel ilişkide ağrı da görülebilir. Tanısı fizik muayene ile rahatlıkla konabilir. Hafif rektosellerde kabızlığı önlemek için bol sıvı ve lifli gıdalar önerilir.Lazer ile vajinal sıkılaştırma hafif rektosellerde denenebilir. Hastada şikayet yaratmış, ilerlemiş rektosellerde tedavi cerrahidir. Rektosel onarma işlemine kolporafi posterior (arka onarım) denir.
Sistosel ve rektosel oluşma şekli ve yaptığı şikayetler tedavi açısından birbirine benzerdir. Sonuçta sistoselde vajina ön duvarında, rektoselde ise vajina arka duvarında sarkma, fıtıklaşma vardır. Nadiren ikisi beraber bulunabilir.

Sistosel ve rektosel oluşma şekli ve yaptığı şikayetler tedavi açısından birbirine benzerdir. Sonuçta sistoselde vajina ön duvarında, rektoselde ise vajina arka duvarında sarkma, fıtıklaşma vardır. Nadiren ikisi beraber bulunabilir.
Burda önemli olan hastanın fizik muayenesi ve bu fıtıklaşmaların hastaya ne kadar şikayet verdiğidir.

Hafif düzeyde olan, çok aktif şikayeti olmayan hastalarda fıtıklaşmanın ilerlememesi için ve sistosel/rektosel nedeniyle ameliyat olan hastalarda tekrar nüks etmemesi için pelvik taban egzersizi (kegel egzersizleri) yapmaları oldukça önemlidir. Bunun yanına plates gibi pelvik tabandaki kasları kuvvetlendiren sporlar eklenebilir. Kliniğize gelen hastalarımızın sıklıkla sorduğu kegel egzersizleri hakkında kapsamlı bilgi almak için kegel egzersizleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

MUTLAKA OKUMALISIN! Sertleşme Sorunu