Penis Ameliyatı Penis Estetiği 2022

penis-estetigi


Penis ameliyatı erkekler için cinsel güç sembolü anlamına gelmektedir. Milattan önceki eserlerde bile erkekler penisi ile anlatılmaktadır. Bazı cinsel öğretilerde(kamasutra) penis boyutunun öneminden bahseder.

Dünya ‘da giderek yaygınlaşmakta olan bu ameliyatlar, rinoplasti (burun estetiği) veya bir meme estetiği ameliyatı gibi tamamen kişinin isteği doğrultusunda uygulanabilir.
Maalesef ülkemizde özellikle penis boyutuyla ilgili sıkıntıları olan erkekler, bazı ürünler veya aletler kullanarak maddi, manevi zarara uğramaktadır. Penis boyutunun artırılmasının tek yolu kozmetik penis ameliyatları/prosedürleridir.

Her erkek günde birkaç kere penisini kontrol eder.Erkekte,penisindeki estetik bir sorun (uzunluğu, kalınlığı vs.) kendi benliğinde, psikolojisinde ve cinsel hayatında sorun yaratabilir, cinsel işlev bozukluklarına yol açabilir.

Cinsellik iki kişi arasında yaşanılan bir işlevdir. Genital bölgedeki (Penis/Vajina) bir sorun bireyin kendinde ve/veya cinsel partnerinde (Cinsel eş) özgüven kaybına neden olarak ilerleyen dönemde cinsel fonksiyon bozukluğuna yol açabilmektedir. Kadın vajinasında penisin dolgunluğunu ve erkekte penisinde basınç hissi ister. Hem fonksiyonel hemde estetik açıdan kadınlarda da kozmetik  vajina ameliyatları/prosedürlerini kullanmaktayım.

Peniste eğrilik, organik kaynaklı iktidarsızlık (penil protez uygulamaları vs.), erken boşalma tedavisinde (glans penis enjeksiyonu ile glans penis boyutunun artırılması, freniloplasti vs.) bazı skrotum (testisleri saran torba) estetiği (skrotoplasti vs.), sünnet hatalarının düzeltilmesi gibi durumlarda da kozmetik penis ameliyatlarını/ prosedürlerini kullanmaktayım.

(Penis Büyütme ve Estetiği Hakkındaki Tv Programım)

Penis ve Genital bölge estetik çeşitleri?

• Penis uzatma
• Penis kalınlaştırma
• Penis uzatma + kalınlaştırma
• Penisi alttan uzatma (Correction of Penoscrotal Webbing/Ventral phalloplasty)
• Skrotoplasti (Skrotal lift)
• Gömük penis tedavisi
• Hipospadias Onarımı 
• penisde ereksiyon esnasında eğrilik ve/veya ağrı (peyronie) de yapılan tedaviler
• sertleşme problemleri (iktidarsızlık) tedavisinde kullanılan bazı cerrahi prosedürler
• erken boşalma (prematür ejakülasyon) tedavisinde kullanılan prosedürler
• Sünnet (circumcision), sünnet hatalarına düzeltme için uygulanan prosedürlerdir.

Penis Ameliyatı İle Normal Büyüklüğü nedir?

Bu tamamen kişiyle alakalı bir durumdur. Günümüze kadar penis boyutuyla, kalınlığıyla ilgili standart bir veri yoktur. Penis boyutlarıyla ilgili tablolar verip kafanızı karıştırmak istemiyorum. Önemli olan kişinin penisi ile barışık olmasıdır. Penisinizdeki estetik bir sorun, kısalığı veya inceliği; sizi rahatsız ediyorsa kozmetik penis cerrahiler kullanılabilir. İstisnai durum mikropenisdir. Mikropenis ,yani erekte (sertleşmiş halde) penis boyunun yaklaşık 7-8 cm ‘in altında olması durumudur. Mikropenis genellikle hipogonadizm hastası erkeklerde görülen bir semptomdur ve hormonal durumun  incelenmesi gerekmektedir. Gerekirse hormonal ve cerrahi tedaviler uygulanabilir.

Koitus (cinsel birleşme) sertleşmiş bir penis ile olabildiği için önemli olan erekte (sertleşmiş) halinin uzunluğu ve kalınlığıdır. Flask (gevşek) halde 2-3 cm uzunluğunda olan bir penis ereksiyonda 15-16 cm e kadar uzayabilir veya gevşek halde 8-9 cm olan bir penis de ereksiyonda 12 cm olabilir.

Penis boyutu genetik ve yaşanılan coğrafya ile değişkenlik gösterir. Genellikle ereksiyonda (sertleşmiş halde) 11-12 cm’ in altı küçük kabul edilir.Penis kalınlığı ise ereksiyonda ortalama 10-13 cm ‘dir. (Londra King’s College ve Maudsley NHS Foundation Trust’un araştırmacılarına göre ortalama penis uzunluğu normalde 9.16 cm, ereksiyon halinde ise 13.12 cm olmalı.)

Penis Ameliyatı İle Penis Uzatma

Penis uzatma ameliyatlarında birçok ameliyat tekniğini tecrübe ettim.En başarılı olanı ters çevrilmiş V-Y plasti ve ligamentolizis dediğimiz penisi asan ligamanların gevşetilmesi esasına dayanan yöntemdir. Duruma göre ventral phalloplasty eklenebilir. Yani penoscrotal bölge denilen, penisle scrotum (testisleri saran torba) bileşke bölgesine de z-plasti, v-y plasti veya deri greftleri kullanılabilir.(ortalama 1,5- 4 cm uzama olmaktadır.)

Penisteki ameliyatı ile penis boyu uzatma değişkendir ve kişinin anatomisi en önemlisi ligamanların kalınlığı ile ilişkilidir. Burada ligamanları kalınlığı ne kadar fazla iyi ise peniste uzama aynı oranda fazla olmaktadır.

Abdominal liposuctıon, suprapubik lipektomi de eklenmelidir.(özellikle gömük penisi olanlarda kesin eklenmelidir.) Burda amaç: penisin özellikle proksimal dediğimiz kök kısmını örten fazla yağ dokusundan kurtulmak ve abdominal çıkıntıyı düzeltmektir.(toplamda ortalama 2-5 cm uzama olmaktadır.)PENİS KALINLAŞTIRMA AMELİYATLARIGenellikle otolog yağ naklini yani kişinin kendisinden elde edilen yağlarını kullanmayı tercih etmekteyim.Yağ almak için (donör olarak) en sık kullandığım bölgeler suprapubik (penis kökü),karın ve medial uyluk bölgeleridir.

Bundan sonra alınan yağ daku santrifüj edilerek saflaştırılır (3000 rpm for 3 minutes in Coleman,2007). Yağın sağ kalımını artıran daha yavaş santrifüj hızı ve azalmış süredir.(bu nedenle genellikle 1000 rpm ile 2 dakika tercih etmekteyim.)
Takiben bu saflaştırılmış yağ dokusunun transferine geçilir. Penisin cilt altına homojen bir biçimde dağıtılır. Ameliyat sonrası uygun uzunluktaki elastik penis bandajı ile yağ migrasyonu ve ereksiyondan (serleşme) ötürü oluşabilecek olan asimetri önlenir.
Penis kalınlaştırmada yaklaşık 20 cc ‘lik kan alınarak hazırlanan platelet-rich plasma (PRP) da kullanılabilir.
Altı ay içinde yağ kayıp oranı %30-40 dır.6 ay sonrasındaki penis kalınlığı değişmez .Yağ kaybını göz önünde bulundurarak ,kalınlaştırma ameliyatlarında daha fazla saflaştırılmış yağ doku enjeksiyonu yapmaktayım.

Penis Ameliyatı İle Penis Uzatma Ve Kalınlaştırma

Hastalarımın büyük kısmı bu iki prosedürü(uzatma+kalınlaştırma) aynı ameliyatta olmak istemektedir.Ben de penisin en ve boy orantısı ve estetiğini sağlamak için iki prosedürün beraber yapılmasına öneriyorum.Anestezi tipi olarak lokal anestezi +sedasyon ya da hasta isteğine göre genel anestezi tercih edilir.Ameliyat sonrası hastalar aynı gün evlerine gidebilmektedirler. 1- 2 günlük istirahatten sonra normal sosyal yaşantılarına dönebilirler.

Bu ameliyatlardan sonra 4-5 hafta cinsel aktiviteden kaçınılması istenir. (mastrubasyon da dahil)Prosedürlerin süresi (ameliyat süresi):

• Penis uzatma: yaklaşık 45-50 dakika
• Penis kalınlaştırma: yaklaşık 50-60 dakika
• Penis uzatma + kalınlaştırma: yaklaşık 80-90 dakika sürmektedir.

SONUÇLAR:

• Penis uzatmada aralık: 1,5-4cm’dir.(Burdaki değişkenlik ligamanların özelliklerine yani derinlik ,uzunluk ve kalınlığına bağlıdır. Daha kalın olması daha iyidir.(Bazal penis ultrasonu süspansör ligamanın kısmen görünümünü sağlasada bizlere net bilgi vermemektedir.)

Penis kalınlaştırma ameliyatlarında penis çapında %25-35 artma sağlanır. Burdaki değişkenlik ise kişisel özelliklere dayanır. Kişinin metabolizma durumu, yaşam tarzı, anatomik yapısı (penisin corpusu ile dartos arasında daha büyük alanın olması daha iyi sonuç verir) ile ilişkilidir.

• Genellikle tercih edilen ve sık uyguladığım penis uzatma + kalınlaştırma (suprapubik lipektomi ile beraber) ameliyatlarında uzama :2-5 cm’dir.

• Ameliyat sonrası az oranda ereksiyon açısı azalabilir.

PENİS UZATMA,KALINLAŞTIRMA AMELİYATI SONRASI EREKSİYON (SERTLEŞME) AZALIR MI?

Bize en sık sorulan sorulardan biri budur.Kesinlikle bu ameliyatlardan sonra ereksiyonda (sertleşme) değişiklik olmaz. Yurtiçi ve yurtdışında çok fazla sayıda bu ameliyatlara girdim ve yaptım. Hiçbir hastamızda böyle bir sıkıntı görmedik.
Penis ameliyatı sırasında büyütücü gözlük (cerrahi loupe) kullanmaktayım. Ligamanların ayrıştırılması esnasında da oldukça güvenilir olan lazeri kullanmaktayım Bu sayede ereksiyonu (sertleşme) sağlayan yapılar, sinir ve damarlar (neurovasculer bundle) oldukça rahat bir şekilde korunmuş olur. Peniste kesinlikle his kaybı da olmaz.

Sadece penis ameliyatı değil, her türlü penis ve prostat ameliyatlarında sonuçta böyle bir risk vardır. Burda önemli olan bu tür ameliyatları yapan cerrahın genital bölge ve özellikle penis anatomisini iyi bilmesi ve bu tür ameliyatlarda tecrübesinin olması gerekliliğidir.

PENİS BÜYÜTME VE KALINLAŞTIRMA AMELİYATLARINDAKİ RİSKLER ve KOMPİKASYONLAR:

– Erektil yapıların, sinir ve damarların yaralanması
– Erekte penisin elevasyon açısının çok azalması
– Penis instabilitesi
– Kötü yara iyileşmesi(v-y plasti, z plasti)
– Çözülmeyen (rezorbe olmayan) hematom
– Yağ kaybının fazla olması (Normalde penis kalınlaştırma için enjekte edilen yağların ortalama %30-40 vücut tarafından 6 ay içinde emilecektir.Bazen bu kayıp daha fazla olabilmektedir.)
– Yağ migrasyonu (göçü) ve nodül oluşumu
– Deformiteler (penisin asimetrisi ve eğriliği)

Aslında tüm istenmeyen komplikasyonlar ve sonuçlar yetersiz cerrahi tekniklerin kullanılması ve deneyim azlığından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bu tür ameliyatlar, konusunda uzman, anatomiye hakim ve tecrübesi olan cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

SKROTOPLASTİ (Testisleri saran torbayı germe ve küçültme prosedürleri):

İlerleyen yaşla ile birlikte testisleri saran torbada yani skrotumda gevşeklik ,büyüme ve genişleme görülebilir. (Geçmişinde varikosel, hidrosel, kasık ve skrotal fıtık hikayesi olanlarda daha fazla görmekteyiz.) Skrotumdaki bu büyüme temasa bağlı kızarıklık, ağrı, genital bölgede aşırı terleme, pişik ve cinsellikte ağrı gibi sıkıntılara yol açabilir. Eğer kişiye sosyal hayatında(otururken ,kalkarken, spor yaparken vs. ) rahatsızlık veriyorsa veya cinsel hayatında özgüven kaybına neden oluyorsa skrotoplasti uygulanabilir.

ERKEN BOŞALMA SORUNUNDA KULLANDIĞIM CERRAHİ PROSEDÜRLER:


ENJEKSİYON TEDAVİSİ (PENİS BAŞINA GEÇİCİ DOLGU UYGULAMASI)

Genellikle bu uygulamayı erken boşalması olanlarda penisin aşırı duyarlılığını azaltmak için kullanıyorum. Estetik açıdan penis başının daha kalın ve dolgun görünmesi için uygulanabilir.

Özellikle glans penisin (penis başı) temasa karşı oldukça hassas olması erken boşalma problemlerine  yol açabilir(penisin aşırı duyarlılığı). Oldukça basit olan bu uygulamada penis başına dolgu maddesi(hiyalüronik asit) veya hastanın kendisinden hazırlanan PRP (Platelet/Trombosit Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma) verilir ve penis başında bir miktar büyümeye yol açar. Sonuç olarak; temasa karşı aşırı hassas olan peniste bu duyarlılık azalır. Dolgu maddesinin etkisi 6 ay ile 1 yıl arası sürmektedir. Az miktar penis başındaki büyüme ömür boyu kalabilmektedir. Erken boşalma nedeninin özellikle penisin aşırı duyarlılığına bağlı olan bireylerde bu tedavi ve birkaç seanslık cinsel terapi ile çok başarılı sonuçlar almaktayım.

DİĞER CERRAHİ PROSEDÜRLER

Genital bölgede, cinsellkte en hassas alanlar: glans penis(penis başı),hemen glans penisin altında frenilum denilen dil şeklinde çıkıntı ve penoskrotal bileşke yani penis köküyle skrotum (testisleri saran torba) arasındaki bölgedir. Bazı erkeklerde bu bölgeler daha duyarlı olabilir. Bu tip aşırı duyarlılığı olan erken boşalma sorunu yaşayan erkeklere; cinsel terapi ile birlikte phreniloplastynorotomyscrotoplastyy-v plasty gibi bazı cerrahi prosedürler uygulanabilir.Diğer tüm içerikler için Google üzerinden sitemiz içeriklerine ulaşabilirsiniz.